Vysoké úrokové sadzby, dôvod na paniku? 
.
Mám kupovať nehnuteľnosť? 
Nemám kupovať nehnuteľnosť? 
Mám čakať? 
Pôjdu sadzby hore? 
Pôjdu sadzby dole? 
Pôjdu ceny nehnuteľností dole? 
.
Toto sú otázky, s ktorými sa dnes stretáva snáď každý finančník či finančníčka na Slovensku. A ja všetkým odpovedám jednoduchou otázkou.
.
Máte potrebu bývania? 
.
Otázka kúpy nehnuteľnosti na bývanie by nemala byť založená na tom, či sú vysoké úroky, alebo vysoké ceny nehnuteľností, ale jednoducho na tom, či potrebujete bývať.
.
Ceny nehnuteľností kolíšu hore-dolu podľa ekonomického vývoja, tak isto kolíšu aj ceny peňazí, a teda úrokových sadzieb na úveroch. Hypotéka je produkt, ktorý v našom rozpočte bude 30 rokov, hodnota nehnuteľnosti, v ktorej bývame, tu s nami, v ideálnom prípade, bude aj dlhšie ako 30 rokov. A kebyže chcem tento ekonomický proces zjednodušiť, tak buď máme drahé nehnuteľnosti a lacné peniaze (nízke úroky), alebo lacné nehnuteľnosti a drahé peniaze (vysoké úroky), no v 30-ročnom horizonte sa to všetko niekde spriemeruje. 
.
Môžeme to vidieť na nasledujúcich dvoch grafoch, kde prvý zobrazuje vývoj úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch a druhý vývoj cien nehnuteľností. 
.
grafy –  v priloženom linku
.
Kedy je teda ideálny čas na kúpu nehnuteľnosti? 
.
Dovolím si odpovedať trochu poeticky, a to nikdy a vždy. 
Pokiaľ ide o kúpu nehnuteľnosti, v ktorej plánujeme bývať, tak by toto rozhodnutie malo vychádzať z potreby bývania a, samozrejme, aj z nášho rozpočtu tak, aby sme vedeli nielen nehnuteľnosť nadobudnúť, ale aby náklady na bývanie boli zdravo nastavené k nášmu mesačnému príjmu. S týmto môže klientovi pomôcť kvalitný finančný poradca alebo poradkyňa s dlhoročnou praxou. Dokáže mu vyriešiť otázku bývania a naplánovať financie tak, aby ho nič neprekvapilo a dokázal svoju nehnuteľnosť za každých okolností splácať.