ALEKŠINCE – čo po skončení FIX 3 a FIX 5 dotovanej sadzby
Aktuálne úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch sa pohybujú na úrovni nad 4,00 % p. a., čo skomplikovalo získať financovanie bývania pre veľkú časť obyvateľstva. Aby sme tento problém vyriešili, vďaka spolupráci s bankami sa pre našich klientov podarilo dohodnúť zníženie tejto úrokovej sadzby na 1,49 % pri 3-ročnej fixácii a 2,59 % pri 5-ročnej fixácii. To, ako funguje dotovaná úroková sadzba, sme si už vysvetlili v predchádzajúcom článku „Čo je to dotovaná úroková sadzba a ako funguje”
.
Čo sa však stane s hypotekárnym úverom po skončení dotovanej sadzby?
.
Pri skončení fixácie banka ponúkne klientovi novú úrokovú sadzbu s novou fixáciou na úrovni trhovej hodnoty úrokov.
.
Môžem mať teda na svojej hypotéke po skončení dotovanej sadzby opäť úrok cez 4,00 %?
.
Áno, to je možné, ale tu by som si dovolil vniesť do problematiky trochu realistického optimizmu. Hypotéka je produkt, na ktorý sa spotrebiteľ pozerá priblíženou optikou – aký úrok bude mať v čase vybavovania hypotéky. Ja by som túto optiku rád trochu oddialil, bavíme sa o produkte, ktorý spotrebiteľ užíva 30 rokov, navyše, je to produkt, o ktorý sa treba dlhodobo starať, a teda vynakladať snahu na dlhodobé znižovanie nákladovosti tohto produktu.
.
grafy – v priloženom linku
.
Ako môžeme vidieť na grafe hore, úrokové sadzby majú na Slovensku kolísavý trend, pričom stúpajú a klesajú podľa ekonomickej situácie. Hypotekárny úver si berieme väčšinou na 30 rokov a samozrejme, aj keď je dôležité brať do úvahy súčasnú úrokovú sadzbu, musíme počítať aj s tým, že raz ju budeme mať vyššiu a raz nižšiu. A to, že dnes sú úroky na priemere niekde okolo 4,00 % neznamená, že to tak bude počas celej doby splatnosti. Hovorí sa, že „zdravá” úroková sadzba sa v ekonomike pohybuje niekde okolo 2,50 % – 3,90 %, a to je aj za cieľom centrálnych a retailových bánk.
.
Aký záver z toho vyplýva? Ani pre banky, ani pre spotrebiteľa nie je dobrý žiadny extrém – ani príliš nízka, ani príliš vysoká úroková sadzba. Za posledný rok sme však na Slovensku zaznamenali extrémne prudký nárast úrokov, čo pre trh znamenalo šok. Preto sme sa rozhodli dotovanou sadzbou na 3 až 5 rokov pomôcť spotrebiteľom siahnuť si na dostupné bývanie za dostupnú cenu úrokov, kým sa situácia s úrokmi na trhu zastabilizuje a pri ďalšej refixácii klientovi nemusí hroziť taký prudký nárast úrokov.