Čo je to dotovaná úroková sadzba a ako funguje?

Ako už z názvu vyplýva, dotovaná úroková sadzba znamená, že mi niekto pomôže splácať časť úrokov v banke počas vopred stanoveného časového obdobia.

Kto mi zaplatí časť úrokov? Prečo? Ako to funguje? 

Dotovaná sadzba je „produkt”, ktorý sa na pár rokov akoby vytratil z trhu, nakoľko pri takej nízkej priemernej sadzbe na úrovni okolo 0,89 % za posledných pár rokov to nebol nástroj, ktorý by mal na trhu nejaké významné využitie. Avšak ľudia, ktorí kupovali nehnuteľnosti viac ako 6 či 7 rokov dozadu, si to môžu skôr pamätať. 
.
Dotovaná úroková sadzba je proces, ktorý využívajú najmä developeri pri vyšších trhových úrokoch, aby podporili predaj nehnuteľností a sprístupnili svoje nehnuteľnosti širšiemu okruhu obyvateľstva. 
.
V praxi to znamená, že developer sa dohodne s bankou, alebo viacerými bankami, že pri kúpe jeho nehnuteľnosti pomôže klientovi so splácaním jeho hypotéky. Čiže, ak banka ponúka úrok pri 3-ročnej fixácii napríklad 4,29 % p. a., tak developer sa zmluvne zaviaže, že klient bude splácať výšku úroku na úrovni napríklad 1,59 % p. a. a zvyšný úrok banke uhradí developer na vlastné náklady.
.
Ako som už spomínal vyššie, developer to robí z dôvodu, aby zatraktívnil predaj nehnuteľností v developerskom projekte a zároveň, aby rozšíril kúpyschopnosť obyvateľstva. Nižší úrok pre klienta znamená nižšiu splátku, a tým pádom si rovnakú nehnuteľnosť môže kúpiť aj klient, ktorému by napríklad splátka s úrokom 4,29 % nevychádzala v jeho rozpočte. 
.
Ukážme si to na príklade. 
.
Mladý pár si chce kúpiť nehnuteľnosť. Obaja majú príjem okolo 1 200 € mesačne, čiže spolu 2 400 €. Dajme tomu, že sa dohodnú, že so splátkou hypotéky nechcú presiahnuť mesačný náklad 650 €, lebo im to tak umožňuje ich rozpočet bez toho, aby splátka znižovala ich životný štandard a komfort. 
.
Pokiaľ by tento pár chcel brať hypotéku pri súčasnom úroku, dajme tomu spomínaných 4,29 % p. a. a aby sa splátkou hypotéky „zmestili” do 650 €, tak ich maximálna hypotéka by mohla byť na hranici 130 000 €,  a teda by si mohli kúpiť nehnuteľnosť v cene max okolo 163 000 €. Z čoho by si mohli kúpiť napríklad 2-izbový byt v okresnom meste.
.
Avšak s dotovanou úrokovou sadzbou na úrovni 1,59 % sa pri 650-eurovej splátke dostanú s hypotékou na úroveň okolo 180 000 €, a teda majú možnosť nadobudnúť väčšiu a drahšiu nehnuteľnosť v cene okolo 225 000 € za rovnaký mesačný náklad. Napríklad taký 4-izbový rodinný dom, novostavbu od developera.